50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už pred mesiacom tu mohla byť táto recenzia. Ale povedzme si takto – hýbe sa mi z tohto písania účet? Nie. A u veľkých srdcoviek sa aj tak čaká na originály. Doma je už nejaký čas, aj s bonusovým DVD. Lenže vonku ryčí turboleto. Určite sa nesťažujem, ale v takých podmienkach baví leda tak práca. Veď kapelu som podporil kúpou, komu sa chce rúbať do klávesnice, s albumom som spokojný možno aj viac než som čakal. A ďalšie takéto šalmaje lásky,tak či tak nevyspievam.
Tak poďme na ten kus života ťažkého. Koniec BROKEN HOPE som si odsmútil, správy o ich návrate najprv vydesili, ale nakoniec bol „Omen Of Disease“ na ohňostroj solídneho striedmeho formátu, návrat mal zmysel. A má ho aj na novinke, vydanej po takmer štyroch rokoch od znovuzrodenia. Prvé uvoľnené skladby „The Carrion Eaters“ aj s videom a „The Meek Shall Inherit Shit“ – veľká spokojnosť, dokonca až prekvapenie, niektoré pasáže ako keby vydolované z antarktickej krypty, do ktorej boli uložené v časoch „Loathing“. Samozrejme syndróm SUFFOCATION – v prvých sekundách viete, koho počúvate.
Dvanásť skladieb, 100 % BROKEN HOPE. Posledný „dvojzáprah“ je poctou prvým albumom, zrejme sa z toho stáva trademark novej éry veteránov elitného BDM, ktorí si konečne bez milosti idú po miesto, ktoré im na scéne i v jej histórii patrí. Brutálny americký death metal v štýle 90. rokov, mimoriadne hutný, drvivý a nadupaný, s charakteristickými postupmi, zvukom a harmóniami. Pod hudbou je vo veľkej väčšine podpísaný „jediný pozostalý“ Jeremy Wagner, raz v spolupráci s Leskim, dve skladby sú výhradne z Damianovej hlavy.
Je dobre, že sa k tvorbe dostal, na niektorých miestach predsa len počuť, že v BH je takmer všetko pod taktovkou jedného muža, to by časom mohlo byť na škodu veci. Zatiaľ sa tých pár spakruky nahodených, „lacnejších“ momentov v celkovej vysokej kvalite ľahko rozplynie. Prepracovaný, skôr priamočiary BDM s ťaživou, hrozivou atmosférou takto stále vyučuje, úprimne, títo klasicky hrajúci a skladajúci chlapíci si duel s mladou generáciou môžu dovoliť hocikedy. Navyše sa stále vyvíjajú, aby som nechodil ďaleko, rezervy, ktoré Damian mal v porovnaní s predchodcom, titanom ezofágu, počas necelých štyroch rokov zrušil. Už to nie je „Joe, ak by žil, by to dal oveľa lepšie“, teraz je to „Damian si post v BROKEN HOPE zaslúži, je hrdlom na pravom mieste.“
Zvuk – kvalita tam, kde sa hrnie surový kov smrti, i tam, kde znejú chladné zlovestné tóny inštrumentálnych miniatúr. A čo sa tu vydarilo obzvlášť, sú texty. Jeremy Wagner ako autor nejednej desivej poviedky je naozaj šikovný chlap a tentokrát sa pustil do kadečoho. Okrem hororových motívov, inšpirovaných filmami ako „The Thing“ – „Mutilated And Assimilated“, „Beneath Anctarctic Ice“ alebo „The Hills Have Eyes“ („Outback Incest Clan“) kruto zošvihal aj ľahostajnosť až nenávisť ľudstva voči planéte a ekosystémom v „The Meek Shall Inherit Shit“. Názov „The Necropants“ znie možno srandovne, ale ide o bizarnú magickú praktiku, známu na Islande v časoch raného novoveku. Pokiaľ ide o „The Bunker“, v koži nejakého jedinca s „hnedým videním sveta“, ktorému sa zhodou okolností páči hudba BROKEN HOPE, by som nechcel byť, ani keby som sa volal Xipe Totec, a perverzná „Malicious Meatholes“ je prehliadkou metafor, spôsobujúcich výbuchy smiechu. Áno, som veľmi spokojný, body netreba.
BROKEN HOPE vydali jeden z deathmetalových albumov roka 2017, a to sú vrátane pauzy na svete skoro tri dekády. Dúfam, že raz toto dokáže aj niekto z „mladých“.
Jeremy Wagner
- gitary
Damian Leski
- vokály
Mike Miczek
- bicie
Matt Szlachta
- gitary
Diego Soria
- basgitara
1. The Meek Shall Inherit Shit
2. The Bunker
3. Mutilated And Assimilated
4. Outback Incest Clan
5. Malicious Meatholes
6. Blast Frozen
7. The Necropants
8. The Carrion Eaters
9. Russian Sleep Experiment
10. Hell's Handpuppets
11. Beneath Antarctic Ice
12. Swamped-In Gorehog (S.I.G. 25th Anniversary Tribute)
Mutilated And Assimilated (2017)
Omen Of Disease (2013)
Grotesque Blessings (1999)
Loathing (1997)
Repulsive Conception (1995)
The Bowels Of Repugnance (1993)
Hobo Stew (7'') (1993)
Swamped In Gore (1991)
Demo (demo) (1990)
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 40:18
https://www.metal-archives.com/bands/Broken_Hope/3221
https://www.facebook.com/brokenhopeofficial
Nemá chybu ...
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.